Recept: Hrnčeková bábovka bez cukru a bez výčitiek

hrnčeková bábovka bez cukru, zdravá bábovka, bábovka recept, bábovka, bábovka bez cukru, bábovka hrnčeková, recept na bábovku

Táto hrnčeková bábovka bez cukru je mojim obľúbeným receptom, pretože je neskutočne jednoduchý. Nepotrebujete váhu na váženie, pretože si všetko prakticky odmeriate hrnčekom.

Je to rýchly spôsob ako pripraviť sladký dezert, ktorý je zároveň zdravý a bez cukru. Svoj obľúbený koláčik si tak môžete vychutnať aj vtedy, ak chudnete, alebo si jednoducho strážite príjem cukrov.

Skutočnosť, že do bábovky nepridávame tradičný cukor pritom nijako neovplyvní jej chuť. Bábovka bude výborná i sladká a bude určite chutiť aj deťom.

Poďme sa teda pozrieť na ingrediencie a postup prípravy mojej úžasnej hrnčekovej bábovky bez cukru:

Ingrediencie

  • 2 hrnčeky hladkej špaldovej múky (alebo hladkej celozrnnej múky),
  • 1 hrnček xylitolu (brezový cukor), alebo stévie
  • 1 hrnček nízkotučného mlieka,
  • 1/2 hrnčeka rastlinného oleja (alebo roztopeného masla) + trochu na vymazanie formy,
  • 3 vajcia,
  • kypriaci prášok,
  • vanilková aróma,
  • holandské kakao,
  • hrozienka (alebo iné sušené ovocie, či orechy podľa chuti).

Postup

Predhrejeme si rúru na 180 stupňov. Formu na bábovku ponatierame roztopeným maslom a vysypeme múkou.

Do veľkej misy pridáme všetky suché ingrediencie, teda múku, xylitol a kypriaci prášok. Následne pridáme mlieko, maslo, vanilkovú arómu, a žĺtka z vajec. Oddelené bielka vymiešame do tuhej peny a odložíme bokom.

Zmes v miske rozmiešame do hladkého cesta pomocou kuchynského robota alebo ručného šľahača. Následne do cesta postupne po častiach pridávame sneh z bielkov, ktorý zapracujeme ručne varechou.

Polovicu cesta vylejeme do bábovkovej formy a pridáme hrozienka. Do zvyšku cesta pridáme kakao a poriadne premiešame. Kakaové cesto následne vylejeme na biele cesto do formy. Vložíme do rúry a pečieme cca 40 minút, podľa veľkosti formy. Dobrú chuť!

Priestor na variácie

Bábovka patrí medzi obľúbené koláče práve kvôli svojej jednoduchej príprave, skvelej chuti aj možnosti variácií ingrediencií. Môžete si ju pripraviť mramorovú, teda z dvoch či viacerých farieb cesta, alebo jednofarebnú, teda kakaovú, či bielu. Môžete do nej pridať čerstvé ovocie, tvaroh, alebo nasekanú čokoládu. Povoľte uzdu svojej fantázii a pripravte si ju podľa svojho gusta.


Páči sa vám naša zdravá hrnčeková bábovka bez cukru? Pozrite si aj naše ostatné zdravé recepty.

Vyskúšali ste tento recept? Odfoťte si ako sa vám podaril a podeľte sa so svojim výtvorom na našom InstagrameOznačte nás @zdravienadzlato a tie najlepšie recepty budeme zdieľať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *