V tomto článku vám prinášame modelové situácie ako sa COVID-19 šíri v miestnosti. Porozumením správania tohto vírusu môžeme pomôcť zlepšiť situáciu, či dokonca zastaviť koronavírus na Slovensku.
Koronavírus, alebo COVID-19, je infekčné ochorenie, ktoré sa prenáša kvapôčkami pri kašli, kýchaní a rozprávaní, alebo aerosólom pri vydychovaní.
Riziko nákazy je najvyššie v interiéroch, preto je nanajvýš dôležité dodržiavať všetky opatrenia a odporúčania odborníkov.
V súvislosti s príchodom chladných dní sa ľudia zdržiavajú čoraz viac v interiéroch s čím je spojené vyššie riziko nákazy. Riziko sa zvyšuje aj tým, že sa ľudia zdržiavajú v prekúrených miestnostiach, pretože suchý vzduch kvapôčky infekcie vysušuje a tým sa udržujú vo vzduchu dlhšie.
Známy český profesor evolučnej biológie Jaroslav Flegr odporúča udržiavať v miestnostiach vysokú relatívnu vlhkosť (nad 40 %) pravidelným vetraním a nastavenou nižšou teplotou (18-20°).
Pozrite si prehľad pravdepodobnosti šírenia koronavírusu v jednej miestnosti na základe vedeckej štúdie vedenej skupinou vedcov pod vedením profesora Josého Luisa Jiméneza z Coloradskej univerzity v USA.

Obrázok č. 1:
6 ľudí sa zhromaždí v jednej miestnosti, z ktorých jeden je infikovaný. Vedci vychádzali z predpokladu, že ide o rodinu alebo priateľov stretávajúcich sa doma v obývačke. Toto sú výpočty predpokladajúce šírenie koronavírusu pri dodržiavaní rôznych opatrení, vytvorené nástrojom na základe reálnych dát.

Obrázok č. 2:
Ak sa nachádza v jednej miestnosti 6 ľudí bez rúška z ktorých jeden je infekčný, podľa vedeckého modelu sa nakazí do 4 hodín až 5 ľudí. Nezáleží pri tom ani na tom, že ľudia dodržiavajú 2-metrové odstupy. Tento model vychádza z predpokladu, že miestnosť nie je vetraná alebo ventilovaná.

Obrázok č. 3:
Ak sa nachádza v jednej miestnosti 6 ľudí s ochranným rúškom na tvári z ktorých jeden je infekčný, podľa vedeckého modelu sa nakazia 4 ľudia do 4 hodín. Tento model vychádza z predpokladu, že miestnosť nie je vetraná alebo ventilovaná.

Obrázok č. 4:
Riziko infekcie klesne takmer na nulu, keď skupina ľudí použije ochranné rúška, skráti dĺžku zhromaždenia o polovicu (tzv. zo 4 na 2 hodiny) a zároveň zabezpečí vetranie priestoru.
Kvapôčky a aerosól
V súčasnosti sú známe 3 spôsoby prenosu COVID-19 – kvapôčkami, aerosólom a kontaminovanými povrchmi. Americké CDC (Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb) spolu s Európskym centrom pre kontrolu a prevenciu chorôb ECDC uvádza, že prenos koronavírusovej infekcie prostredníctvom kontaminovaných predmetov je najmenej častý.
Najčastejší spôsob nákazy predstavujú malé kvapôčky z rozprávania, kašľania či kýchania, ktoré môžu skončiť v očiach, ústach alebo nose ľudí stojacich v blízkosti.
Aerosól patrí tiež medzi hlavný spôsob nákazy vírusom covid-19. Jedná sa o malé infekčné častice, podobne ako kvapôčky, avšak aerosólové častice sú oveľa menšie a preto sa držia vo vzduchu aj niekoľko hodín.
Aerosól sa po vydýchnutí v miestnosti chová podobne ako dym. Na videu nižšie môžete vidieť ako sa miestnosť s infikovanou osobou doslova zapĺňa infekčnými časticami podobne ako cigaretový dym v prípade, že miestnosť nie je vetraná.
Video: Luis Almodóvar
Pre zníženie rizika nákazy sa preto odporúča riadiť sa pravidlom R.O.R – Rúška, odstup, ruky.
- Rúška – noste správne rúško tak, aby ste mali zakrytý nos aj ústa. Ak používate látkové rúško, pravidelne si ho perte a žehlite. Oveľa účinnejšiu ochranu však predstavujú respirátory FFP2.
- Odstup – dodržiavajte odstup od ľudí aspoň 2 metre.
- Ruky – Umývajte, či dezinfikujte si ruky často a dôkladne.
Z dostupných vedeckých štúdií vyplýva, že ani R.O.R opatrenia nie sú postačujúce v prípade, že sa pravidelne dlhodobo zdržiavate v interiéroch s cudzími osobami, napríklad v práci.
Preto si pamätajte, že okrem dôkladnej hygieny rúk, správneho nosenia kvalitného rúška a dodržiavania odstupov sa snažte obmedziť čas strávený v interiéri s ľuďmi na minimum. V opačnom prípade sa uistite, že je interiér dostatočne vetraný alebo ventilovaný po celú dobu.
Zdroj: EL PAIS
Tip: Pozrite si naše zdravé recepty na prirodzené zvýšenie imunity!
Pingback: 6 spôsobov, ako si účinne a lacno posilniť imunitu - zdravienadzlato.sk