Sulforafan – prevratný objav protirakovinovej látky z brokolice

sulforafan, brokolica, superpotravina, protirakovinový účinok brokolice,

Brokolica je zelenina, ktorá sa často označuje ako superpotravina. Obsahuje množstvo živín a vitamínov, ktoré sú prospešné pre zdravie. V posledných rokoch sa však brokolica stala známou aj v súvislosti s protirakovinovými vlastnosťami jej zložky sulforafanu. V tomto článku sa pozrieme na to, čo je sulforafan a ako môže účinne pomôcť v boji proti rakovine.

Čo je sulforafan?

Príbeh o objavení protinádorového účinku sulforafanu je fascinujúcim príbehom, ktorý dokazuje, že aj na Slovensku máme talentovaných vedcov a výskumníkov. Protirakovinový účinok sulforafanu objavila profesorka Katarína Horáková ešte v 50. rokoch minulého storočia. Žiaľ, ku svetovej vedeckej komunite sa tento významný objav nedostal, pretože ho odignorovali v prestížnom americkom časopise Cancer Research. Neskôr ho až v roku 1992 opäť „objavil“ vedecký tím v USA, kde si za tento objav nespravodlivo pripísali zásluhy Dr. Paul Talalay so svojim tímom.

Sulforafan je zložka, ktorú v najväčšom množstve obsahuje brokolica avšak nájdeme ju aj v iných hlúbovitých zeleninách, ako napríklad kel, kapusta, karfiol či kaleráb. Ide o fytonutrient, ktorý sa tvorí, keď sa v rastline zlúčia dve základné zložky – glukorafanín a myrosináza.

Pri poškodení rastliny sa tieto zložky stretávajú a spúšťajú reakciu, ktorá vytvára sulforafan. Pre získanie vysokej koncentrácie sulforafanu prirodzenou cestou je preto najlepšie rozžuť surovú brokolicu alebo brokolicové klíčky. Enzým myrosináza je totiž veľmi krehký a pri teplotách vyšších ako 45 stupňov Celzia sa poškodí. Varením teda brokolicu zbavujeme jej potenciálu vytvárať túto mimoriadne účinnú látku.

brokolica, sulforafan, superpotravina, protirakovinový fytonutrient,
Foto: cottonbro studio

Ako sulforafan pomáha v boji proti rakovine?

Rakovina je ochorenie, pri ktorom sa bunky tela začnú nekontrolovateľne deliť. Sulforafan môže pomôcť v boji proti rakovine v niekoľkých rôznych spôsoboch:

  1. Pomáha pri tvorbe proteínov, ktoré chránia bunky pred poškodením

Sulforafan stimuluje tvorbu proteínov, ktoré chránia bunky pred poškodením. Tieto proteíny môžu pomôcť predchádzať poškodeniu bunkovej DNA, ktoré môže spôsobiť rakovinu.

  1. Má protizápalové vlastnosti

Zápaly v tele môžu byť spojené s rakovinou. Sulforafan má protizápalové vlastnosti a môže pomôcť znížiť zápaly v tele.

  1. Môže pomôcť pri detoxikácii

Sulforafan môže pomôcť pri detoxikácii organizmu. Má totiž schopnosť podporiť enzýmy, ktoré sú zodpovedné za odbúravanie toxínov z tela. Toxíny môžu byť pre bunky škodlivé a môžu prispieť k vzniku rakoviny. Tým, že sa telo dokáže rýchlejšie a efektívnejšie zbaviť toxínov, môže sa predchádzať riziku vzniku rakoviny.

  1. Môže pomôcť pri apoptóze

Apoptóza je proces, pri ktorom bunka dobrovoľne zaniká. Tento proces je dôležitý pri vývoji a udržiavaní zdravých tkanív v tele. Avšak, niektoré rakovinové bunky sa dokážu vyhnúť apoptóze a prežiť až do fázy, kedy sa množia nekontrolovateľne. Sulforafan môže pomôcť pri apoptóze, čo môže pomôcť zastaviť nekontrolované množenie rakovinových buniek.

  1. Môže pomôcť zastaviť tvorbu nových krvných ciev

Tvorba nových krvných ciev je dôležitá pre rast a vývoj tkanív v tele. Avšak, niektoré nádory dokážu využívať tento proces na svoj prospech a vytvárať nové krvné cievy, ktoré im pomáhajú rásť. Sulforafan môže pomôcť zastaviť tvorbu nových krvných ciev, čím môže zastaviť rast rakovinových buniek.

Odporúčame Vám

CARNOMED Sulforafan extra 60 kapsúl

42,98
Benulekaren.sk
as of 7. apríla 2025 10:15

Prémiové nutraceutikum. Obsahuje účinnú kombináciu aktívneho enzýmu myrozinázy a glukorafanínu. Pôsobí ako účinná prevencia proti onkologickým ochoreniam, podporuje prirodzené detoxikačné procesy v bunkách, znižuje hladinu cukru a inzulínovú rezistenciu u diabetikov.

Ako si môžete zabezpečiť dostatok sulforafanu?

Sulforafan sa nachádza v brokolici, ale jeho množstvo závisí od spôsobu prípravy a skladovania. Ak si chcete zabezpečiť dostatočné množstvo sulforafanu, môžete postupovať nasledovne:

  1. Konzumujte čerstvú brokolicu

Čím čerstvejšia bude brokolica, tým viac sulforafanu obsahuje. Brokolicu teda konzumujte čo najskôr po kúpe.

  1. Konzumujte ju surovú

Sulforafan sa vytvorí zlúčením dvoch látok obsiahnutých v brokolici – glukorafanínom a myrosinázou. Enzým myrosináza je však veľmi krehký a citlivý na teplotu, preto sa varením a mrazením ničí. Najlepšie je preto konzumovať brokolicu v surovom stave alebo v podobe brokolicových klíčkov.

  1. Skladujte ju správne

Skladujte brokolicu v chladničke, ideálne pri teplote okolo 4 stupňov Celzia. Čím dlhšie budete brokolicu skladovať, tým menšie množstvo sulforafanu vám poskytne.

  1. Vyskúšajte doplnok výživy s obsahom sulforafanu

Brokolicový extrakt je dostupný aj vo forme doplnkov stravy a môže obsahovať koncentrované množstvo sulforafanu. Avšak, ako pri každej inej látke, je dôležité dbať na mieru a konzumovať brokolicu alebo brokolicový extrakt v rámci vyváženej stravy. Uistite sa tiež, že doplnok výživy s obsahom sulforafanu pochádza od jediného overeného výrobcu CARNOMED. Pri vývoji sulforafanu od tejto spoločnosti sa totiž podieľala samotná doktorka Horáková.

Celkovo je sulforafan z brokolice považovaný za prevratný objav v boji proti rakovine. Je to prírodná látka, ktorá môže pomôcť zastaviť rast a šírenie rakovinových buniek, a zároveň podporiť zdravie a celkovú imunitu organizmu. Konzumácia brokolice alebo doplnku výživy s obsahom sulforafanu môže byť jednoduchým spôsobom, ako zvýšiť príjem sulforafanu do tela a zabezpečiť si jeho prospešné účinky pre zdravie.

Odporúčame Vám

CARNOMED Sulforafan extra 60 kapsúl

42,98
Benulekaren.sk
as of 7. apríla 2025 10:15

Prémiové nutraceutikum. Obsahuje účinnú kombináciu aktívneho enzýmu myrozinázy a glukorafanínu. Pôsobí ako účinná prevencia proti onkologickým ochoreniam, podporuje prirodzené detoxikačné procesy v bunkách, znižuje hladinu cukru a inzulínovú rezistenciu u diabetikov.

Ďalšie užitočné informácie nájdete v našej sekcii zdravie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *