Kolagén: Zázračný elixír mladosti, zdravia a krásy. Viete čo s vami spraví?

Zázračný elixír mladosti, zdravia a krásy existuje. Viete čo to je?

Odvekou túžbou všetkých ľudí no najmä žien, je zachovať si svoju krásu, mladosť, vitalitu a cítiť sa dobre aj s pribúdajúcim vekom.
V dnešnej dobe, keď nám vedecko-technický pokrok umožňuje objavovať nové zloženia kozmetických, či výživových doplnkov sa viac ako nikdy pred tým staráme nie len o svoje zdravie, ale aj o vzhľad.

No ani tie najdrahšie kozmetické prípravky nám nenavrátia pocit mladosti, krásy a vitality. Niektoré prirodzené procesy v tele ako sú starnutie, hormonálna nerovnováha, alebo nedostatok určitých živín sa nedajú vyriešiť zvonku.

Existuje však jedna doslova zázračná látka, ktorá dokáže vyživovať naše telo zvnútra tak, že sa to prejaví nielen na zlepšení vitality a zmiernení bolesti, ale aj na našom zovňajšku. Je to kolagén!

Telu vlastný proteín

Kolagén je najčastejšie vyskytujúci sa proteín v našom tele. Je hlavnou zložkou spojivových tkanív, ktoré sa nachádzajú v celom tele v koži, svaloch, šľachách a väzivách. Medzi jeho najdôležitejšie funkcie patrí zabezpečenie štruktúry pokožky a posilnenie kostí.

Kolagén sa preukazuje ako jedna z najúčinnejších látok, vďaka ktorej si môžeme zabezpečiť pružnejšiu pokožku, odolnejšie vlasy a nechty, zlepšenie stavu kostí a kĺbov a dokonca posiľnenie svalov.

Práve preto si v poslednej dobe výživové doplnky s obsahom kolagénu získali obrovksú popularitu medzi odbornou aj laickou verejnosťou.

Pružnejšia a hydratovanejšia pleť

kolagén pomáha zlepšiť pružnosť a kvalitu pleti

Kolagén je hlavnou zložkou našej pokožky. Odhaduje sa, že každým rokom starnutia strácame približne 1% kolagénu v našej koži.

Menej kolagénu spôsobuje suchšiu pleť a tvorbu vrások. Viacero štúdií preukázalo, že užívanie kolagénu pomáha spomaliť starnutie pleti tým, že zabezpečí hydratáciu a prevenciu voči vzniku vrások.

Okrem toho, užívanie doplnkov s obsahom kolagénu môže podporovať produkciu ďalších proteínov, ktoré pomáhajú zlepšovať kvalitu vašej pokožky, vrátane elastínu a fibrilínu.

Krajšie vlasy a nechty

Kolagén môže zlepšovať kvalitu vlasov a nechtov, ak za týmto stavom nestoja iné zdravotné komplikácie.

Vlasy sú primárne tvorené proteínom – keratínom. Vaše telo používa na tvorbu keratínu niekoľko aminokyselín – niektoré z nich sa nachádzajú v kolagéne. Keď skonzumujete kolagén a ďalšie proteíny, vaše telo ich rozloží na aminokyseliny, z ktorých následne vznikne keratín pre silnejšie vlasy a nechty.

Ak teda máte lámavé a krehké nechty, alebo potrebujete zlepšiť kvalitu vlasov či zabrániť ich vypadávaniu, užívanie kolagénu vám môže pomôcť.

Silnejšie svaly

Približne 1-10% svalov pozostáva z kolagénu. Tento proteín je potrebný na udržanie silných a fungujúcich svalov.

Štúdie naznačujú, že kolagénové výživové doplnky pomáhajú zvyšovať svalovú hmotu u ľudí so sarkopéniou, geriatrickým syndrómom úbytku svalovej hmoty, ku ktorej dochádza starnutím.

Odborníci naznačujú, že užívanie kolagénu môže podporovať syntézu svalových proteínov, ako je napríklad kreatín, a tiež stimulovať rast svalov po cvičení.

Nakoľko nárast a posilnenie svalovej hmoty častokrát sprevádza chudnutie a spaľovanie tukov, odborníci sa domnievajú, že užívanie kolagénu môže tiež zabezpečiť jednoduchšie a účinnejšie chudnutie.

Zmiernenie bolesti kĺbov

Ak existuje jedna vec, ktorá trápi mnoho ľudí naprieč celým vekovým spektrom, je to práve bolesť kĺbov. Bolesť kĺbov vzniká v dôsledku starnutia, kedy dochádza práve k úbytku kolagénu, pričom sa zvyšuje riziko vzniku degeneratívnych porúch kĺbov, ako je osteoartritída. Bolestivé kĺby sa však môžu vyskytnúť aj u aktívnych športovcov či ľudí s poruchou hypermobility.

Kolagén pomáha udržiavať integritu chrupavky, čo je gumovité tkanivo, ktoré chráni vaše kĺby. Niektoré štúdie ukázali, že užívanie doplnkov s obsahom kolagénu môže pomôcť zlepšiť príznaky osteoartritídy a celkovo zmierniť bolesť kĺbov.

Odborníci odporúčajú užívať približne 8–12 gramov kolagénu denne pre zmiernenie bolestí kĺbov.

Posilnenie kostí

Vaše kosti sú väčšinou tvorené z kolagénu, ktorý im dáva štruktúru a pomáha im udržiavať ich silné.

Rovnako ako sa s pribúdajúcim vekom znižuje v tele hladina kolagénu, tak sa znižuje aj kostná hmota. To môže viesť k stavom, ako je osteoporóza, ktorá sa vyznačuje nízkou hustotou kostí a je spojená s vyšším rizikom zlomenín.

Niektoré štúdie ukázali, že užívanie doplnkov s obsahom kolagénu môžu pomôcť zabrániť rednutiu kostí, ktoré vedie k osteoporóze.

Kolagén v potravinách

Kolagén sa nachádza v spojivových tkanivách zvierat. Potraviny ako kuracia koža, bravčová koža, hovädzie mäso a ryby predstavujú prirodzený zdroj kolagénu. Jedlá, ktoré obsahujú želatínu, napríklad vývar z kostí, tiež poskytujú kolagén.

Pri konzumácii kolágénu v potravinách však nikdy nevieme koľko kolagénu sme v skutočnosti prijali. Ak si chcete zlepšiť kvalitu svojej pokožky, vlasov, nechtov, alebo zmierniť bolesti kĺbov či rednutie kostí, odporúčame vám užívať kolagén aj formou výživových doplnkov.
Len tak si viete zabezpečiť rovnaký a pravidelný prísun tohto proteínu pre vidieteľné účinky.

Ďalší zaujímavý článok z rubriky zdravia:
Cítite sa unavene a bez energie? Možno vám pomôže tento prírodný produkt.

Odporúčame vám:

Zdroj: Healthline

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *