Pozor! Viete čo naozaj obsahuje Nutella?

Pozor na nutellu! Viete čo naozaj obsahuje?

Máte aj vy stále neskonalú chuť na sladké? Jendou z mojich najobľúbenejších pochúťok bola vždy Nutella. Nevedela som odolať tej dokonalej orieškovo-čokoládovej chuti a často som po nej siahala keď ma chytil hlad či chuť na sladké.

Občas sme si ju ako deti natierali na chlieb na raňajky, no ešte radšej som si ju vychutnávala lyžičkou priamo z pohára.

Reklamný marketing spoločnosti, ktorá vyrába nutellu, nám od nepamäti masíruje mozgy, že nutella je vlastne zdravá a predstavuje perfektný zdroj energie najmä na raňajky, dokonca aj pre deti.

„Cholestella“

Keď sa však človek pozrie na etiketu a vidí zloženie, je mu hneď jasné, že tento sladký krém nie je ani zdravý, ani výživný. Práve naopak, je to hotová pohroma pre náš organizmus. Jedením nutelly príjmeme príliš veľa cukrov a nezdravých tukov, ktoré nám zaťažujú organizmus, zapchávajú cievy a z dlhodobého hľadiska môžu viesť k vzniku závažných ochorení, ako napríklad cukrovka.
Na obrázku nižšie môžeme vidieť skutočné zloženie nutelly:

Viete, čo obsahuje nutella? Tento obrázok vám priblíži presný pomer ingredienciíZdroj: MrFlow/Reddit

Ak ste si doteraz mysleli, že nutella obsahuje z väčšieho množstva lieskové oriešky, ste na omyle. V skutočnosti obsahuje najviac cukru, ktorý tvorí až 55% z celkového množstva. Zvyšok dopĺňa palmový tuk (32%) a až potom lieskové orechy, kakao a sušené odtučnené mlieko.

Lož má tučné nohy

Ak teda niekto tvrdí, že nutella môže tvoriť súčasť vyvážených a zdravých raňajok, je to lož, ktorá môže ľuďom veľmi uškodiť, najmä ak sa jedná o ľudí, ktorí majú problém s vysokým cholesterolom, či obezitou. To isté platí aj pre deti.

V súčasnosti sa na Slovensku objavuje stále vyšší počet detí, ktoré majú vysoký cholesterol. Jednou z hlavných príčin je stravovanie a produkty ako nutella, ktorých je na trhu neúrekom. Tým, že sú deti týmto potravinám vystavované už odmalička, zvyknú si na ich neprirozdené chute a zdravé jedlá im nechutia.

Našťastie s pevnou vôľou sa dá aj taktáto „závislosť“ na chuti odnaučiť a zvyknúť si na zdravé alternatívy. Čím skôr s tým začneme, tým lepšie pre naše zdravie.

Zdravá alternatíva, ktorá chutí oveľa lepšie

Chvalabohu, už nemusíme nič sebe ani našim deťom odopierať. Aj na slovenskom trhu sa objavujú skvelé alternatívy pre naše obľúbené maškrty a jednou z nich je bio nutella od Powerlogy.

Narozdiel od nutelly, tento krém je naozaj zdravý. Obsahuje až 70% lieskových orechov – to je poriadny rozdiel! Okrem toho obsahuje organický kokosový cukor, ktorý je oveľa zdravší vďaka svojmu nižšiemu glykemickému indexu a obsahu minerálov či oxidantov. V zložení sa nachádza aj väčšie množstvo kakaa, oproti „originálu“. Organické kakaové maslo a hmota dodávajú tomuto produktu neodolateľnú chuť.

My sme už nutellu od Powerlogy. doma vyskúšali a zhodli sme sa, že chutí dokonca oveľa lepšie ako tá originálna verzia. Necítiť žiaden tuk, len naozaj delikátnu orieškovo-čokoládovú chuť rozplývajúcu sa na jazyku.

Ale pozor, je vysoko návyková, po ochutnaní ju rýchlo odložte, inak sa nebudete vedieť zastaviť a padne celá na prvý raz.
Teraz už rozhodne nemám výčitky keď idem s lyžičkou do špajzy.

Páčil sa vám náš článok, ktorý vám priblížil, čo obsahuje nutella? Pozrite sa na ďalšie zaujímavosti o potravinách a zdravé recepty v našej sekcii o jedlo & recepty.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *