Je chlorella superjedlo? Aké sú preukázané účinky tohto výživového doplnku?

Zázračné superjedlo Chlorella si v posledných rokoch získala významnú reputáciu v oblasti zdravej výživy. Prečo sa svet zdravia začal točiť okolo tejto riasy a je naozaj taká zdravá a účinná ako ju prezentujú?

[quick_offer id=306]

Chlorella je jednobunková sladkovodná riasa, pôvodom z Taiwanu a Japonska, ktorá je prirodzene bohatá na bielkoviny, vitamíny, minerály a vlákninu. Medzi jej hlásené prínosy patrí zvýšenie počtu protilátok, podpora chudnutia a boj proti rakovine a iným chorobám.

Vďaka tvrdej bunkovej stene je Chlorella tuhá a je nemožné ju stráviť. Preto sa spracováva ako výživový doplnok aby sa jej živiny mohli správne tráviť.

Medzi praktické výhody Chlorelly patrí skutočnosť, že rastie rýchlo. Vedci sa na ňu pozreli aj ako na možný alternatívny a obnoviteľný zdroj paliva pre poľnohospodárske vybavenie.

Odborníci už niekoľko rokov testujú účinky chlorely na ľudský organizmus a výsledky mnohoročných štúdií dokázali nasledovné:

Výživové zloženie

Presná rovnováha živín nachádzajúcich sa v chlorele sa môže veľmi líšiť v závislosti od spôsobu, akým bola pestovaná a spracovaná, ako aj od konkrétneho typu chlorelly.

Nižšie sú uvedené niektoré z výživových výhod chlorelly.

Proteín

Chlorella vulgaris, jedna z najbežnejšie používaných odrôd, môže obsahovať až 58 percent bielkovín.

Proteín Chlorelly je v tele absorbovaný takmer rovnako ako proteín z vajíčok a mlieka. Toto je zriedkavé pre rastlinné bielkovinové zdroje a robí z chlorely skvelú bielkovinovú alternatívu pre vegánov.

Vitamín B-12

Chlorella je jedným z mála rastlinných zdrojov vitamínu B-12, čo potvrdila aj štúdia z roku 2002.

Štúdia z roku 2015 zistila, že B-12 získaný z chlorely pomohol zlepšiť zdravotné znaky 17 vegánov a vegetariánov vo veku 26 až 57 rokov s históriou nedostatku vitamínu B-12.

Tento výsledok naznačuje, že telo účinne absorbuje vitamín B-12, ktorý sa nachádza v chlorele, čím sa riasa stáva užitočnou voľbou pre vegánov a vegetariánov s nedostatkom vitamínu B-12.

Železo

Chlorella je bohatá na železo a môže zabrániť nedostatku železa. V niektorých krajinách dokonca odporúčaju užívať chlorelu ako doplnok stravy tehotným ženám s anémiou. Mnohé štúdie (Zdroj 1, 2) naznačujú, že užívanie chlorely pomáha doplniť železo v organizme a tým prispieva k zníženiu anémie, proteinúrie a opuchov spojených s tehotenstvom.

Okrem vyššie spomínaných látok obsahuje chlorella aj vysoký podiel vitamínu C, vlákninu, antioxidanty a omega-3 kyseliny.

Podpora imunity

Štúdie na zvieratách trvajúce desaťročia zistili, že chlorella zlepšila schopnosť imunitných systémov myší bojovať proti baktériám a vírusom.

Štúdia z roku 2012 mala za cieľ testovať účinky chlorelly na imunitný systém ľudí.

Celkom 30 zdravých ľudí užívali chlorellu a počas 4 týždňov boli pozorovaní spolu s 30 ľuďmi, ktorí dostali placebo. Tento pokus sa opakoval o 12 týždňov neskôr počas ďalších 4 týždňov u tých istých ľudí.

Vedci našli rôzne pozitívne a významné zmeny, ktoré naznačujú posilnenie imunitného systému v dôsledku užívania chlorelly. Vedci však zistili aj to, že v štúdii boli isté obmedzenia a navrhli ďalšie testovanie.

Detoxikácia organizmu

Užívanie chlorelly sa spája s detoxikáciou organizmu a hovorí sa, že pomáha zbavovať telo od škodlivých látok a ťažkých kovov.

Štúdie na zvieratách preukázali, že chlorella naozaj účinne odstraňuje ťažké kovy a iné škodlivé zlúčeniny z tela zvierat (Zdroj 1, 2 ).

Ďalej sa ukázalo, že chlorella pomáha znižovať množstvo iných škodlivých chemikálií, ktoré sa niekedy vyskytujú v potravinách. Jedným z nich je dioxín, jedovatá chemikália, ktorá narúša hormonálny a imunitný systém. V štúdii vykonanej v Japonsku testovali hladiny dioxínu v materskom mlieku.

Zistili, že užívanie chlorelly malo za následok zníženie dioxínu a zvýšenie imunoglobulínu v materskom mlieku.

Výsledky tejto štúdie naznačujú, že suplementácia Chlorellou nielen znižuje hladinu dioxínov v materskom mlieku, ale môže mať priaznivý vplyv aj na dojčatá tým, že zvyšuje hladinu imunoglobulínu IgA v materskom mlieku.

Na základe týchto dôkazov sa zdá, že chlorella môže pomôcť zlepšiť prirodzenú schopnosť tela očistiť sa od toxínov.

Zníženie cholesterolu

Niekoľko štúdií naznačilo, že výživové doplnky s obsahom chlorelly môžu pomôcť znižovať hladinu cholesterolu.

Tieto štúdie preukázali, že užívanie 5–10 gramov chlorelly denne znížilo celkový a LDL cholesterol a triglyceridy u ľudí s vysokým krvným tlakom a / alebo mierne zvýšeným cholesterolom. (Zdroj 1, 2 )

Ostatné účinky

Mnohokrát sa užívanie chlorelly spája s prevenciou proti rakovine, liečbou rakoviny, či dokonca prevenciou voči demencii. Tieto, a iné účinky chlorely však neboli nikdy preukázané a vedecký podložené.

Záver

Mnohonásobné štúdie nám v posledných rokoch dokazujú, že chlorella je naozaj účinným spôsobom, ako si môžeme zlepšiť imunitu, či doplniť dôležité živiny, najmä železo, pre ľudí trpiacich anémiou.

Chlorella tiež môže pomôcť ľudom znížiť cholesterol a vysoký krvný tlak, či pomôcť organizmu zbaviť sa toxických látok.

Treba však upozorniť na to, že kvalita chlorelly sa môže výrazne líšiť v závislosti od jej pestovania a výroby. Mnohé doplnky výživy obsahujúce chlorellu sú kontaminované chemikáliami alebo obsahujú menšie množstvo výživných látok a proteínov.

Preto ak chceme začať užívať chlorellu, je veľmi dôležité vybrať si overeného dodávateľa, ktorý nám zabezpečí maximálnu bezpečnosť a kvalitu tohto výživového doplnku.

Odporúčame vám

[quick_offer id=306]