Detská kolika – ako ulaviť bábätku od bolesti bruška

ako ulaviť bábätku od bolesti bruška, liečba koliky, ako liečiť koliku u bábätiek

Detská kolika predstavuje skutočnú výzvu pre rodičov malých bábätiek. K už aj tak náročnému obdobiu po pôrode sa pridáva neutíchajúci plač, ktorý pretrváva, aj keď sme uspokojili všetky potreby bábätka. Našťastie existujú spôsoby, ako pomôcť ulaviť bábätku od bolesti bruška a uľahčiť im tento náročný čas. V tomto článku sa dozviete o najlepších radách, ako pomôcť svojmu dieťaťu pri detskej kolike.

Priznám sa, že ak by mi tieto metódy poradil niekto v období môjho novorodenca, ušetrilo by mi to ako čerstvej mame veľa trápenia a prebdených nocí. Môj syn mal totiž takú koliku, že od večera plakal takmer neustále až do ranných hodín. O týchto účinných metódach, špeciálne o rektálnej trubičke som sa dozvedela až oveľa neskôr. Preto sa s vami rada podelím o tieto užitočné informácie, aby ste ich mohli zúročiť keď ich skutočne potrebujete.

Pre rýchlu pomoc na novorodeneckú koliku odporúčame

Ako ulaviť bábätku od bolesti bruška

1. Podávanie probiotických kvapiek

Probiotické kvapky sú jedným z efektívnych spôsobov, ako pomôcť svojmu bábätku pri kolike. Probiotiká obsahujú živé mikroorganizmy, ktoré môžu pomôcť stabilizovať črevnú flóru vašeho dieťaťa. Týmto spôsobom môžu pomôcť v trávení a zmierniť bolesť bruška spojenú s kolikou.

2. Protikolikové kŕmenie

Ďalším spôsobom, ako pomôcť svojmu bábätku pri detskej kolike, je použitie dojčenských fliaš, ktoré sú špeciálne navrhnuté na zmiernenie problémov s kolikou. Tieto fliaše majú špeciálne ventilové systémy, ktoré pomáhajú minimalizovať prehĺtanie vzduchu, čo môže spôsobiť nadúvanie a bolesť bruška. Tieto fliaše sú k dispozícii v rôznych veľkostiach a dizajnoch, a môžu byť veľmi užitočné pre bábätko s kolikou.

Ak protikoliková fľaša nepomáha, zvážte tiež zmenu dojčenskej formuly – každé dieťa je iné a vyhovuje mu iné mliečko. Mnohé mamičky uvádzajú že sa im deťom zmiernila kolika keď prešli na iný typ dojčenského mlieka. Ak ste už zmenili niekoľko značiek mlieka bez výraznej zmeny, vyskúšajte dojčenské mlieko vyrobené z kozieho mlieka, ktoré je omnoho stráviteľnejšie než bežné kravské mlieko. Je preto vhodné aj pre tie najcitlivejšie brušká.

3. Masáž bruška a cvičenie

Masáž bruška môže byť ďalším účinným spôsobom, ako pomôcť bábätku pri kolike. Jemné masírovanie bruška môže pomôcť uvoľniť plyn a zmierniť napätie v črevách. Pre masáž bruška použite jemný detský olej, aby sa predišlo podráždeniu pokožky dieťaťa. Masáž by mala byť jemná a postupná, aby sa dieťa necítilo nepohodlne. Môžete začať jemnými kruhovými pohybmi v smere hodinových ručičiek okolo pupočnej šnúry a potom postupne prechádzať do dlhých ťahov zhora smerom nadol k panve.

K masáži skúste pridať aj „cvičenie„ – teda jemne pritlačte nožičky k brušku a zase natiahnite. Opakujte niekoľkokrát po sebe.

4. Špeciálna rektálna rúrka

Rektálna rúrka je užitočná a lacná pomôcka, ktorá môže veľmi pomôcť pri kolike. Tento nástroj je zvyčajne vyrobený z mäkkého plastu a je navrhnutý tak, aby bol bezpečný a neškodný pre bábätko. Rúrka sa opatrne vkladá do konečníka dieťaťa a pomáha uvoľniť nahromadené plyny, čím sa zmierni bolesť bruška. Je dôležité venovať pozornosť pokynom v návode a v prípade potreby sa o správnom postupe poradiť s pediatrom.

Okrem týchto konkrétnych metód existujú ďalšie spôsoby, ktoré vám môžu pomôcť v boji s kolikou. Ak bábätko dojčíte, skúste upraviť na nejaký čas svoje stravovanie tak, aby neobsahovalo potraviny, ktoré nadúvajú. Môžu to byť napríklad strukoviny, kysnuté cesto, sýtené nápoje, hlúbová zelenina či cibuľa.

Vždy je dôležité konzultovať s pediatrom pred začatím akýchkoľvek nových postupov alebo liečby. Detská kolika môže byť náročným obdobím pre rodičov, ale s týmito spôsobmi, ako pomôcť svojmu bábätku, môžete prispieť k jeho pohodliu a rýchlemu zmierneniu bolesti bruška. Pamätajte, že každé dieťa je jedinečné, a preto môže byť potrebné vyskúšať rôzne metódy, kým nájdete tú správnu pre vaše bábätko.

Máte po pôrode a snažíte sa dostať späť do formy? Prečítajte si náš článok 6 overených spôsobov, ako sa dostať do formy po tehotenstve.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *