[quick_offer id=13]
V živote každého človeka prichádzajú obdobia, kedy sa cíti vyčerpaný a bez energie. Či už je dôvodom únavy stres, nedostatok určitých živín, choroba, alebo iné príčiny, tento stav treba začať riešiť ihneď. Nečakajme kým ovplyvní našu psychiku a osobný život.
Jedným z najúčinnejších pomocníkov v boji s únavou a vyčerpaním je bezpochyby Spirulina.
Spirulina má vysoký podiel proteínov a vitamínov, čo z nej robí vynikajúci výživový doplnok aj pre vegetariánov a vegánov, ktorým chýbajú v potrave niektoré dôležité živiny ako je napríklad železo.
Výskum dokázal, že spirulina je bohatá na antioxidanty a má vlastnosti, vďaka ktorým pomáha organizmu bojovať proti zápalovým procesom. Spirulina tiež pomáha regulovať imunitný systém.
Poďme sa pozrieť na 7 ohromujúcich zdravotných benefitov, ktoré môžu ľudia získať keď zaradia spirulinu do svojho jedálneho lístka.
1. Vynikajúce zloženie
Konzumácia spiruliny je jeden z najlepších spôsobov ako si doplniť proteíny a vitamíny bez vedľajších účinkov.
Spirulina obsahuje vysoký podiel proteínov, kalcium, železo, magnézium, fosfor, tiamín, riboflavín, niacín, kyselinu listovú, či vitamíny B6, A a K.
Len máloktorá potravina alebo výživový doplnok vám vie poskytnúť takýto bohatý výživový profil bez vysokého obsahu tukov či cukrov.
2. Chudnutie
Chudnutie býva úspešné vtedy, ak ľudia prijímajú menej kalórií ako sú schopní použiť. Spirulina obsahuje vysoký počet výživných látok a zároveň obsahuje málo kalórií. Zavedenie spiruliny do jedálneho lístka preto môže ľuďom pomôcť schudnúť alebo celkovo uľahčiť chudnutie.
V jednej štúdii z roku 2016 boli ľudia rozdelení do dvoch skupín. Jedna skupina ľudí užívala placebo, zatiaľ čo druhá skupina ľudí užívala spirulinu tri mesiace. Ľudia užívajúci spirulinu len tri mesiace vykazovali zlepšenie indexu telesnej hmotnosti a BMI.
3. Zníženie cholesterolu

Užívanie spiruliny môže pomôcť znížiť hladiny cholesterolu v organizme. Dnes je už dobre známe, že cholesterol je nezdravý tuk, ktorý sa nachádza v krvi a je spojený s kardiovaskulárnymi ochoreniami.
V štúdii z roku 2016 sa zistilo, že užívanie spiruliny môže mať pozitívne účinky na znižovanie cholesterolu v krvi. Zistilo sa, že spirulina znížila celkový cholesterol a znížila takzvaný LDL, teda zlý cholesterol, zatiaľ čo zvýšila HDL, takzvaný dobrý cholesterol.
Staršia štúdia z roku 2013 tiež podporuje tieto zistenia. Výskumníci prišli na to, že užívanie len jedného gramu spiruliny denne znižuje cholesterol už po troch mesiacoch užívania.
4. Zníženie krvného tlaku
Ako bolo uvedené vyššie, spirulina môže znižovať cholesterol a existujú tiež dôkazy, že pomáha regulovať krvný tlak. Malá štúdia z roku 2016 zistila, že užívanie spiruliny počas troch mesiacov znížilo krvný tlak u ľudí s nadváhou a vysokým krvným tlakom.
5. Predchádzanie srdcovým ochoreniam
Vysoký krvný tlak a hladina cholesterolu sú faktory, ktoré vedú k závažným kardiovaskulárnym ochoreniam. Keďže spirulinať pomáha znižovať oba tieto rizikové faktory, je možné že by mohla predchádzať aj srdcovým ochoreniam?
V hodnotení z roku 2013 zistili, že táto modrozelená riasa môže hrať dôležitú rolu v predchádzaní kardiovaskulárnych ochorení. Je to najmä vďaka tomu, že má nie len protizápalové a antioxidačné účinky, ale ako už bolo spomenuté vyššie, pomáha aj znižovať cholesterol a krvný tlak.
6. Zrýchlenie metabolizmu
Užívanie spiruliny môže pomôcť zvýšiť metabolizmus človeka. Vyššia rýchlosť metabolizmu znamemá, že človek cíti viac energie. Môže tiež zvýšiť počet spálených kalórií každý deň, čo môže pomôcť pri chudnutí.
V malej štúdii z roku 2014 sa u ľudí, ktorí užívali 6 g spiruliny denne, vyskytli prospešné metabolické účinky, okrem toho aj schudli a celkovo sa im zlepšila kvalita života spojená so zdravím.
Aj keď ľudia v tejto štúdii mali nealkoholické ochorenie pečene a je potrebný ďalší výskum, aby sa zistilo, či spirulina môže zvýšiť metabolizmus u ostatných bez tohto stavu, môžeme predpokladať že aj metabolizmus zdravých ľudí reaguje podobne.
7. Podporenie duševného zdravia
Dokument z roku 2018 zdôrazňuje potenciálnu úlohu, ktorú by mohla hrať spirulina pri liečbe psychických porúch.
Teória je taká, že spirulina je zdrojom tryptofánu. Tryptofán je aminokyselina, ktorá podporuje produkciu serotonínu. Serotonín hrá dôležitú úlohu v duševnom zdraví.
Ľudia s určitými psychickými poruchami, ako sú depresia a úzkosť, môžu mať znížené hladiny serotonínu. Užívanie doplnkov tryptofánu na udržanie zdravej hladiny serotonínu môže zohrávať úlohu pri podpore duševnej pohody.
Vedci musia vykonať viac klinických skúšok skôr, ako budú poznať skutočnú úlohu spiruliny pri podpore duševného zdravia.
Ak sa však človek cíti dobre fyzicky, zbaví sa vyčerpania a zlepší si zdravie, môže prirodzene oveľa efektívnejšie bojovať proti duševným poruchám.
Na záver si zhrňme aké pozitívne účinky môže mať Spirulina na náš organizmus:
- dopĺňa dôležité živiny
- pomáha pri chudnutí
- znižuje cholesterol
- znižuje krvný tlak
- pomáha predchádzať srdcovým ochoreniam
- podporuje duševné zdravie
Spirulina bola v mnohých štúdiách skúmaná aj pre svoje pozitívne účinky na prevenciu alergií či prečisťovania organizmu od otravy tažkými kovmi.
Ak sú teda príčinou našej únavy a vyčerpania niektoré z hore uvedených bodov, potom nám užívanie Spiruliny určite pomôže k zlepšeniu nášho stavu.
Máte skúsenosti s užívaním Spiruliny?
Odporúčame Vám
[quick_offer id=13]
Pingback: Zázračný elixír mladosti, zdravia a krásy existuje. Viete čo to je? - zdravienadzlato.sk