Tajomstvo nízkeho cholesterolu: Jednoduché tipy pre zdravé srdce

ako znížiť cholesterol, nízky cholesterol, zdravé srdce, ako znížiť cholesterol bez liekov, tipy na zníženie cholesterolu,

Ako som sa zbavil cholesterolu bez liekov a s úsmevom na tvári

Predstavte si, že si pochutnávate na šťavnatých grilovaných kuracích prsiach s grilovanou zeleninou. Žiadne výčitky svedomia, žiadne obavy o cholesterol. To znie ako sen, však? Pre mňa to bola realita po tom, ako som sa konečne odhodlal zabojovať s vysokým cholesterolom.

Viem, ako sa cítite. Aj ja som kedysi prehľadával internet a hľadal odpovede na otázky ako: „Ako znížiť cholesterol bez liekov?“, „Aké potraviny sú vhodné pri vysokom cholesterole?“ a „Existuje nejaká zázračná pilulka, ktorá to všetko vyrieši?“.

Cholesterol – tichý zabijak

Vysoký cholesterol je vážny zdravotný problém, ktorý postihuje milióny ľudí na celom svete. V skutočnosti sa odhaduje, že až 45% dospelých Slovákov má zvýšenú hladinu cholesterolu. Zvýšený cholesterol môže viesť k vážnym ochoreniam srdca a ciev, ako je infarkt a mŕtvica.

Prečo je cholesterol nebezpečný?

Cholesterol je tuková látka, ktorá sa prirodzene vyskytuje v našom tele. Je dôležitou súčasťou buniek a hrá úlohu v rôznych telesných funkciách, ako je produkcia hormónov a vitamínu D. Avšak, vysoká hladina cholesterolu môže predstavovať vážne zdravotné riziká.

Ako škodí cholesterol?

 • Usadeniny v tepnách: Vysoká hladina cholesterolu môže viesť k usadeninám tukových látok v stenách tepien. Tieto usadeniny, nazývané aterosklerotické pláty, zužujú tepny a znižujú prietok krvi.
 • Srdcové choroby: Zúžené tepny v srdci sťažujú srdcu dodávať kyslík a živiny do celého tela. To môže viesť k angíne pectoris, infarktu a srdcovému zlyhaniu.
 • Mozgová mŕtvica: Usadeniny v tepnách v mozgu ich môžu zablokovať a prerušiť prívod krvi do mozgu. To môže viesť k ischemickej mozgovej príhode.

Cholesterol sa delí na dva typy:

 • LDL cholesterol („zlý“ cholesterol): Tento typ cholesterolu sa môže ukladať v tepnách a vytvárať aterosklerotické pláty.
 • HDL cholesterol („dobrý“ cholesterol): Tento typ cholesterolu pomáha odstraňovať LDL cholesterol z tepien a prenášať ho do pečene, kde sa odbúrava.

Cieľom liečby vysokého cholesterolu je znížiť hladinu LDL cholesterolu a zvýšiť hladinu HDL cholesterolu. To sa dá dosiahnuť zmenou životného štýlu, liekmi a v niektorých prípadoch aj chirurgickým zákrokom.

Nepodceňujte riziká vysokého cholesterolu! Pravidelne si kontrolujte hladinu cholesterolu a v prípade potreby podniknite kroky na jej zníženie. Včasná liečba môže predísť vážnym zdravotným komplikáciám.

Zmena životného štýlu – kľúč k úspechu

Dobrou správou je, že cholesterol sa dá znížiť a to aj bez liekov. Kľúčom k úspechu je zmena životného štýlu a stravovania.

Strava:

 • Znížte príjem nasýtených tukov: Tieto tuky sa nachádzajú najmä v živočíšnych produktoch, ako sú tučné mäso, maslo a plnotučné mliečne výrobky.
 • Vyhnite sa trans-tukom: Trans-tuky sa nachádzajú v spracovaných potravinách, ako sú sušienky, koláče a mrazené pizze.
 • Zvýšte príjem vlákniny: Vláknina pomáha znižovať vstrebávanie cholesterolu v črevách. Nájdete ju v ovocí, zelenine, celozrnných potravinách a strukovinách.
 • Konzumujte ryby: Ryby sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny, ktoré znižujú hladinu triglyceridov a zvyšujú hladinu „dobrého“ HDL cholesterolu.

Pohyb:

 • Pravidelná fyzická aktivita je dôležitá pre zníženie cholesterolu a celkové zdravie. Snažte sa aspoň 30 minút denne venovať miernemu cvičeniu, ako je rýchla chôdza alebo plávanie.

Ďalšie tipy:

 • Prestaňte fajčiť: Fajčenie znižuje hladinu „dobrého“ HDL cholesterolu a zvyšuje hladinu „zlého“ LDL cholesterolu.
 • Schudnite: Ak máte nadváhu alebo obezitu, zníženie hmotnosti môže pomôcť znížiť hladinu cholesterolu.
 • Spravujte stres: Chronický stres môže prispievať k vysokému cholesterolu. Nájdite si zdravé spôsoby, ako zvládať stres, ako je joga, meditácia alebo trávenie času v prírode.

Ako znížiť cholesterol bez liekov? Tieto výživové doplnky sú vaši pomocníci v boji proti cholesterolu

Okrem zmien životného štýlu vám môžu pomôcť aj výživové doplnky Cholesten a Arterin. Tieto produkty obsahujú prírodné látky, ktoré sú známe svojimi účinkami na zníženie cholesterolu.

Prelomový výživový doplnok Arterin sme už podrobnejšie opísali v našom nedávnom článku, prečítať si o ňom môžete tu: Arterin ako náhrada statínov.

Záver

Zníženie cholesterolu je dôležité pre vaše zdravie a pohodu. Nečakajte, kým sa u vás vyskytnú vážne zdravotné problémy. Začnite už dnes a urobte pre seba niečo dobré.

A pamätajte, zdravý životný štýl nie je len o strave a cvičení. Je to aj o radosti a užívaní si života. Takže si dajte ten kúsok grilovaného kuraťa, ale s mierou a s úsmevom na tvári!

Neváhajte a obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika, ktorý vám poradí, ako môžete znížiť cholesterol a zlepšiť svoje zdravie.

Podporte zdravie svojho srdca a znížte si cholesterol správnou stravou. Naše recepty vám v tom pomôžu.


Zdroje:

Slovenské zdroje:

Medzinárodné zdroje:

Foto kredit: pressfoto

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *