11 najčastejších príznakov zväčšenej prostaty

11 najčastejších príznakov zväčšenej prostaty

Benígna hyperplázia prostaty BPH – Zväčšená prostata

Ak máte v poslednej dobe problémy s močením, môže to byť práve prostata, ktorá je na vine. Benígne zväčšenie prostaty a hyperplázia, známa tiež ako BPH, je bežný stav u mužov so zvyšujúcim sa vekom. Tkanivo prostaty sa môže zväčšiť ako reakcia na určité hormóny. To môže napuchnúť a zablokovať prietok moču z močového mechúra, čo spôsobuje nepríjemné príznaky a potenciálne infekcie.

Máte symptómy BPH? V nasledujúcom texte sa dozviete o 11 najčastejších problémoch spojených s benígnou hyperpláziou prostaty.

Obtiažne Močenie

Zväčšená prostata môže tlačiť na močovú trubicu, ktorá odvádza moč z močového mechúra. Následne je čím ďalej ťažšie začať močiť. Môže trvať dlhšiu dobu vyvinúť dostatočný tlak aby moč mohol prejesť cez toto obmedzenie.

To môže nakoniec viesť k zadržiavaniu moču, pri ktorom sa stanete neschopný sa vymočiť. Močový mechúr napuchne a začne byť bolestivý. Tento stav môže postupne viesť až k možnému poškodeniu vašich obličiek.

Prerušované močenie

Spustenie a zastavenie močenia môže byť frustrujúci príznak BPH. Zväčšená prostata môže tlačiť na močovú trubicu, čím zabraňuje moču ľahko vytekať z močového mechúra. Aj keď spustí prúd moču, môže byť často prerušovaný. Môžete začať tlačiť moč von tým že zapojíte okolité svaly.

Slabý prúd

Ak máte benígnu hyperpláziu prostaty a tým pádom slabý prúd moču, môže trvať dlhšie, kým vyprázdnite močový mechúr. Zrazu zistíte že trávite oveľa viac času pred pisoárom. Keď je uretra čiastočne blokovaná kvôli tlaku z prostaty, len malý prúd moču môže uniknúť z močového mechúra čo vyústi do slabého prúdu a dlhého čakania na vyprázdnenie.

Kvapkanie

Môžete mať nepríjemný problém po domočení, keď po odchode z toaliet zistíte, že trochu moču vykvapkalo von do vášho spodného prádla.

Močová trubica nie je jednoducho len rovná trubica. Slabý prúd moču a nárast tlaku za obmedzenia vyvinutého kvôli vašej zväčšenej prostate, môže spôsobiť zadržanie moču v hornej časti trubice. Aj keď si už myslíte že ste skončili a nepociťujete viac moču vo vašom močovom mechúri, ten zvyšok vyjde von akonáhle sa uvoľníte.

Neustála potreba na močenie

Naliehavosť je spolu s inkontinenciou bežným problémom ktoré BPH spôsobuje. Nervy vo vnútri močového mechúra nemusia byť viac schopné vydávať poriadny signál do mozgu, čím vás môže zastihnúť náhla, dramatická potreba na močenie a nepríjemný pocit vo vašom močovom mechúre. Toto sa tiež môže nazývať spastický močový mechúr. Spastický močový mechúr môže byť tiež potenciálny symptóm infekcie alebo cukrovky, takže je dobré takúto močovú urgenciu prekonzultovať s vaším lekárom.

Prerušovaný spánok

S pribúdajúcim vekom môže byť ťažšie zaspať a zostať spať. Obzvlášť tomu nepomáha, ak jedna z vecí ktoré vás prebúdzajú je potreba močiť niekoľkokrát za noc. Noktúria je stav, ktorý spôsobuje že sa budíte dva razy a viac v noci kvôli močeniu. Tlak zo zväčšenej prostaty a obštrukcia uretry môže viesť k podráždeniu močového mechúra a problémom so správnou nervovou signalizáciou. To spôsobuje že sa budíte a cítite potrebu na močenie aj keď v skutočnosti vymočíte len veľmi málo tekutiny.

Priať si prázdny mechúr

Prekážka vašej močovej trubice spôsobená zväčšenou prostatou a zmeny signalizácie v močovom mechúre, môžu mať za následok neschopnosť úplne vyprázdniť močový mechúr. Môžete mať z toho nepríjemný pocit a iné komplikácie. Špeciálne cvičenia a niektoré lieky môžu pomôcť s týmito príznakmi a ďalšími močovými zmenami, ktoré sú výsledkom benígnej hyperplázie prostaty.

Napínanie

Pri započatí močenia môžno musíte tlačiť a namáhať panvu a brušné svalstvo aby ste vyvolali močový prúd. Opakované namáhanie týchto svalov môže vyústiť do svalového zranenia panvového dna, hemoroidov alebo močovej synkopy (odpanutie počas alebo po močení). Môžete napínať a tlačiť moč aby prešiel cez blokované miesto. Ak sa tlak alebo blokáda zväčšuje, môžete byť v nebezpečenstve močovej infekcie alebo retencie moču (neschopnosť vymočiť sa).

Infekcia

Zadržiavaný moč alebo nedostatočné vyprázdňovanie močového mechúra môžu viesť ku riziku infekcie močového traktu. Nátlak na močový mechúr a močové zadržiavanie vnútri mechúra príliš dlho môže vytvoriť prostredie v ktorom sa množia baktérie. Infekcia močových ciest môže zhoršiť niektoré príznaky zväčšenej prostaty, ako sú náhla potreba na močenie, výsledkom čoho budete na toaletu chodiť ešte častejšie. Môžete tiež pociťovať bolesť počas močenia a tiež mať zakalený či krvavý moč. Môže byť prítomná aj horúčka. Väčšina lekárov skontroluje či nemáte močovú infekciu, ak sa stažujete na tieto symptómy. Močová infekcia je často liečená antibiotikami pred tým, ako sa zaháji liečba príznakov spojených s BPH.

Močové kamene

Zadržiavanie moču v močovom mechúre kvôli zväčšenej prostate môže tiež viesť k močovým kameňom. Močové kamene sa tvoria keď je moč zadržovaný v močovom mechúre, čím sa zahusťuje a z tekutiny sa začnú kryštalizovať minerály. Močové kamene môžu byť veľmi bolestivé a spôsobiť ďalšie príznaky, pretože môžu blokovať tok moču z močového mechúra a močovej trubice. Kameň môže vyjsť von z močového mechúra a močovej trubice, ak je malý a pijete dostatočné množstvo vody. Zložitejšia liečba môže byť potrebná v prípade, ak je kameň veľký, alebo nedokáže prejsť von.

Vyčerpané obličky

Stagnovanie moču v močovom mechúre, blokovaný tok moču a infekcie močových ciest môžu potenciálne viesť k poškodeniu obličiek. Nedávna štúdia v Mayo Clinic (USA) ukázala, že poškodenie a poruchy obličiek mali trikrát väčšiu pravdepodobnosť u mužov, ktorí trpia zväčšenou prostatou. Nahromadenie tlaku spôsobeného močovou obštrukciou poškodzuje močový mechúr a obličky. Liečba zväčšenej prostaty a zmiernenie prekážky skôr, než dôjde k tomuto poškodeniu je dôležité pre dlhodobé zdravie obličiek.

Vyhľadanie pomoci

Príznaky opísané v tomto texte sú často indikátorom benígnej hyperplázie prostaty, ale tiež môžu byť symptómami oveľa závažnejších ochorení, ako napríklad rakoviny prostaty. Porozrpávajte sa s vašim doktorom o týchto príznakoch. Bude vám vedieť pomôcť určiť príčinu týchto nepríjemných príznakov a liečiť ich pred tým, než spôsobia dlhotrvajúce poškodenie.

Odporúčame vám

[quick_offer id=219]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *